ריצוף שיש כאלמנט המשדר יוקרה סולידית

אבן השיש מהווה חומר גלם המתלווה אל התרבות האנושית מזה למעלה מ-2,000 שנהוהיא הותירה את חותמה בתחומי האומנות, האדריכלות והפיסול. בשנים האחרונות זוכה אבן השיש לעדנה מחודשת ומככבת במגזינים ובמדורי העיצוב היוקרתיים המובילים בכל רחבי העולם, היות והיא משדרת יוקרה סולידית ומותאם לשימוש פנימי וחיצוני לריצוף שיש קלאסי, ציפוי קירות, חיפוי מדרגות, וכן לחיפוי מטבחים וחדרי אמבט ולשימושים רבים נוספים.

המומחים מבית חברת "בני רוקח תעשיות שיש", אחת מהחברות הוותיקות והגדולות בישראל בתחום, מסבירים שבענף הבניה הישראלי ישנה נטייה להשתמש במושג

"שיש" לתיאור אבנים מסוגים שונים, שחלקן אינן עונות להגדרה הגאולוגית של אבן השיש, כשטשטוש ההגדרות נפוץ בעיקר כשמדובר בגרניט ואבן גיר.

גבישים הנמסים ומתחברים מחדש במבנה חלקיקי צפוף וחזק הרבה יותר

השיש הנו סלע משקע ימי אשר עבר התמרה בעקבות חום ולחצים במעמקי כדור הארץ. החום והלחצים גורמים לגבישים להינמס ולהתחבר מחדש במבנה חלקיקי צפוף וחזק הרבה יותר מתכונות הסלע המקוריות, ולזכות במרקם הניתן לליטוש עד לקבלת ברק בדרגה גבוהה במיוחד. השיש נחצב, נחתך ומלוטש במדינות שונות ברחבי העולם, ונעשה בו שימוש נרחב לחיפויים וריצופים בבתים פרטיים, דירות מגורים, מבני ציבור, בתי מלון ועוד.

מחברת "בני רוקח תעשיות שיש" מציינים כי ניתן לייחס את הקאמבק של אבן השיש כחלק ממגמה רחבה בעולם העיצוב של החזרה אל הטבע, אך מדגישים שישנם מספר אלמנטים שכדאי לקחת בחשבון בטרם בחירת חיפוי או ריצוף שיש כמו רמת הספיגה של האבן והפעולות בהן יש לנקוט לצורך השמירה על המשטח, שכן כחומר טבעי עם כושר ספיגה, השיש נוטה להגיב בראקציה כשהוא בא במגע עם חומרים חומציים.

טיפים לבחירת שיש למטבח

המטבח זוכה לא אחת לתואר "לב ליבו הפועם של הבית", היות והוא מהווה את ספוט המרכזי להתאספות של בני המשפחה, האורחים והחברים, זאת בנוסף למשימות הפרקטיות להן נועד. המטבח הקלסי היה בעברו חלל מוצנע ומבודד מיתר חלקי הבית, ולעתים אף תחום בדלת, שכן, הראיה המיושנת סברה שלא מן הראוי לחשוף אותו לעיני כל.

הנטייה העיצובית השלטת כיום היא ליצור "Open Space" כחלל מרכזי המשתלב עם פינת האוכל והסלון, תוך הקפדה על התאמה הרמונית בין השיש למטבח אל ריצוף השיש והקו העיצובי הכללי.

עם זאת, במהלך בחירת שיש או ריצוף שיש, חשוב לשים את הדעת על כך שלא כל סוג שיש מותאם לחדרים רטובים, ובפרט למטבח, מהסיבה שישנם סוגי שיש שעלולים לספוג כתמים רבים בעוד אחרים ייסדקו מסיר רותח. על כן, חשוב לבחון את כושר הספיגה וחוזק השיש ולבחור בשיש המתאפיין בכושר ספיגה נמוך.