משטחי עבודה למטבח

חולמים על חיפוי שיש למטבחים? רוצים מטבח שיש שחור בעיצוב תעשייתי מודרני ואמירה דרמטית, או אולי שיש למטבח לבן ומואר?

לפני שנדבר על משטחי שיש למטבח, בואו נדבר על אבן השיש. שיש היא אחת התופעות היפות של הטבע. בהגדרתה הגאולוגית התופעה מתייחסת לסלע משקע ימי אשר עבר שינויים כימיים (התמרה) כתוצאה מהלחץ והטמפרטורה במעמקי האדמה. התנאים הקיצוניים במעמקי האדמה גרמו למינרלים להתקשות ולהתגבש במרקם מיוחד ומרהיב ביופיו. המראה המיוחד של השיש, כמו גם תכונותיו, הפכו אותו לאטרקטיבי עוד בימי קדם. אנו יכולים לראות כי כבר בתקופת יוון ורומא העתיקה נהגו להשתמש בו לפיסול פסלים ועיצוב מקדשים, ובהמשך הוא עיטר את הקתדרלות המפוארות של אירופה עד היום השיש נחשב לסמל ליוקרה.

בין תכונותיו של השיש ניתן לציין את יופיו, חוזקו ועמידותו בפני מים, טמפרטורה גבוהה, אש ושחיקה. השיש מגיע בגוונים וטקסטורות שונות בהתאם להרכב המינרלים שבו ותנאי הלחץ והחום בזמן ההתהוות. כאשר עושים לשיש פוליש הוא מקבל מראה בוהק וחלק והוא משתלב היטב בעיצוב משטחים. ייצור של משטחי שיש מטבח הוא הליך מורכב ויקר, וזו אחת הסיבות למחירן הגבוה. הוצאת השיש מהמכרות וחיתוכו למשטחים דקים היא פעולה מאתגרת מבחינה טכנית. לצורך כך נדרש ציוד מיוחד ועבודה עדינה מאוד במחצבות השיש. שימוש בחומרי נפץ, דבר שכיח במחצבות, אינו מתאים למכרות שיש.

שיש אמתי נחצב במדינות רבות. איטליה, ספרד, סין והודו הן המדינות המספקות את רוב השיש לשוק העולמי . אך שיש ניתן למצוא גם במדינות נוספות כמו אירלנד, רוסיה, רומניה, שוודיה ואחרות. אפילו בישראל נהגו לייצר שיש; בתקופת מלחמת העולם השנייה החלו לחצוב שיש באזור הרי הגלבוע, אך החציבה הופסקה בשנת 1952 בגלל התחדשות הייבוא מאיטליה וחוסר הכדאיות הכלכלית של הפקה מקומית.

תכונותיו של השיש הפכו אותו לפופולרי בתור משטי עבודה למטבח. כך נוצר מצב שהביטוי שיש למטבח הפך לכינוי כללי של משטחי אבן למטבח, גם אם אינן עשויות שיש טבעי אלא אבנים אחרות או חומרים סינתטיים.

סוגי שיש למטבח

מעוניינים במשטחי שיש למטבח? חשוב לדעת כי בשוק ישנם מוצרים רבים אותם אנו מכנים משטחי שיש, למרות שלא בהכרח מדובר בשיש. הסוגים השונים של שיש למטבח יכולים לכלול שיש גרניט פורצלן, אבן גרניט, אבן קיסר וסוגים אחרים. חשוב להדגיש נקודה חשובה; שלא תקבלו רושם מוטעה – איננו טוענים כי שיש טבעי הוא הכי טוב. המונח שיש סינתטי הוא אינו מונח גנאי! כיום ישנם משטחים המיוצרים במפעל ויש להם תכונות הדומות לשיש ואף עולות על תכונות השיש הטבעי. כאשר מחפשים שולחן שיש למטבח, או משטח עבודה, כדאי מאוד לקחת בחשבון את כל האפשרויות ולא להיות סגורים על שיש טבעי.

גרניט פורצלן שיש למטבח

אם מדברים על סוגי שיש למטבח ושיש סינתטי באיכות גבוהה, גרניט פורצלן הוא דוגמה טובה. זוהי הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום השיש הסינתטי והיא מציגה יתרונות משופרים בהשוואה לשיש טבעי ובהשוואה למוצרי שיש סינתטי אחרים. האיכות גבוהה מאוד אך חשוב לציין שקיימים יצרנים שונים המציעים משטחי שיש למטבח העונים לשם גרניט פורצלן. למשטחים אלו עמידות גבוהה, ואפילו יוצאת דופן, לחום, שריטות ושחיקה. אתם יכולים להניח עליו סיר רותח או תבנית לוהטת שזה עתה יצאה מהתנור ללא שום חשש. גרניט פורצלן שיש מטבח הוא חומר שבאמת מתאים לעבודות המטבח. מסתבר שזה לא מובן מאליו, בשוק קיימים מוצרים אחרים הנחשבים ליוקרתיים, אך הם סופגים בקלות כתמים מכל מזון ונוזל ואינם הפתרון האידאלי עבור המטבח. לעומת זאת גרניט פורצלן אינו סופח לכלוך וקל מאוד לנקות אותו.

משטחי שיש למטבח – נקודת מבט עיצובית

התכונות הפרקטיות של שיש למטבחים הן דבר חשוב – כאשר אתם בוחרים את החומר עליכם לבדוק את עמידותו בתנאים קיצוניים, אך כמובן שמעניין אתכם גם העיצוב והמראה החיצוני. כאשר מדובר בשיש טבעי יתכנו גוונים שונים, אך צבעיו של השיש באים מהטבע ואינם אחידים.

כיום ישנו ביקוש גדול למטבח שיש שחור, או לחילופי מטבח לבן. עיצובים אלו בעלי מראה נקי וחלק תואמים לטרנדים העיצוביים המודרניים ויש בהם יוקרה רבה. אך כאשר מדובר בשיש טבעי, לא ניתן למצוא מטבח שיש שחור וגם לא מטבח שיש לבן, לפחות לא בצבעים חלקים. קיימים בעולם מקומות בהם נמצא שיש שחור וגם שיש לבן, אך מלבד המחיר היקר אין מדובר בצבעים אחידים. יש למשטחים אלו את היופי שלהם, אך זה לא בהכרח מה שמתאים עבורכם. כאן בא לידי ביטוי עוד אחד מהתורנות של גרניט פורצלן למטבח – היצע הצבעים.

במידה ואתם מחפשים מטבחים עם שיש שחור, או שיש למטבח לבן, שיש גרניט הוא הפתרון המועדף עבר רוב מעצבי הפנים. מכיוון שמדובר בשיש סינתטי, למפעל יש שליטה על הצבע והמרקם של השיש. כך תוכלו לקבל שיש איכותי ועמיד, במרקם והצבע התואם לעיצוב שעליו חלמתם. בין אם אתם מחפשים שולחן שיש למטבח, או משטחי שיש, תוכלו ליהנות מלמעלה מ 20 גוונים שונים.

לסיכום, נראה שאם מחפשים פתרון בעל מראה יוקרתי של שיש, אך בעל תכונות משפורות המתאימות לסביבת המטבח; סביבה המאופיינת בחשיפה לחום, נוזלים וחומרי ניקוי גרניט פורצלן שיש למטבח מסתמן כפתרון המועדף.