קטלוג שיש

ישנם סוגים רבים ומגוונים של אבנים טבעיות בעולמנו, אשר עברו תהליכים גיאולוגיים שונים. אם אתם מחפשים להתאים אבנים מסוימות לצרכים מסוימים, חשוב להכיר כל אחת מהאבנים הטבעיות הללו, מעשה ידי הטבע, תערובת ייחודית של צבעים ומינרלים. לכל אבן הסגולות הייחודיות שלה:

 • גרניטאבן הגרניט נוצרה כתוצאה משינויים בכדור הארץ, אשר גרמו לנוזלים להתקרר ולהתקשות. הגרניט מורכבת מגבישים מתכתיים ביחד עם גבישים מינראליים ומשמשת אבן חזקה מאוד. בישראל ניתן למצוא אותה בעיקר באיזור הדרום.
 • שיש ואבן גיר – בעוד אבן הגרניט נוצרה בעומק האדמה ונדחפה כלפי מעלה אל פני השטח, אבני משקע אלו נדחפו כלפי מטה. כפי שמשתמע מהשם, אבנים משקעות נוצרו במקומות בהם הונחו שכבות של משקעים, כמו קרקעית אגמים, נהרות ואוקיינוסים. שיש ואבן גיר הם אבנים “קלקיות”, כלומר חומרים אלה מורכבים בעיקר מסלעי סידן פחמתי.
 • טרוונטין – סוג של אבן גיר הנוצרת מאבן משקע ייחודית כימית, ויוצרת חורים קטנים רבים בגוף האבן, ומאפשרת למבנים גבישיים גדולים יותר, להתפתח. חורים אלה ממולאים לעיתים קרובות בעיבוד הלוחות במלט או באפוקסי, ומעניקים לטרוורטין את המראה הייחודי שלה.
 • אוניקס – חומר עשיר עם גרגירים דקיקים וורידים הנמצאים זה בזה. אבן האוניקס שקופה המופקת לרוב בגימור גבוה על מנת לחשוף את הצבעים והדפוסים היפהפיים שלה.
 • בזלת – סלע כהה בגווני שחור, הנוצר כתוצאה מהתפרצות געשית ומורכב בעיקר ממינרלים של פלגיוקאז ומפירוקסן. אבן הבזלת נפוצה בישראל בכל רחבי רמת הגולן והשימושים העיקריים שלה הם: סלילת כבישים, חיפוי של ביניינים.
 • צפחה – סלע מטמורפי עדין, הומוגני, שמקורו בסלע משקע מקורי המורכב מחימר או אפר וולקני באמצעות מטמורפיזם אזורי בדרגה נמוכה.

  מה השימושים המודרניים לאבן טבעית?

  • עיצוב תכשיטים – על אף כי מדובר בתהליך מורכב, יצירת תכשיטים מאבנים טבעיות בהחלט הופך את התכשיט לארקטיבי. תליון אבן, אבנים שטוחות, אבן המוטבעת על חומר אחר כגון עץ או מתכת, ועוד.
  • עיצוב פנים וחוץ למבנה – מזרקות עשויות שיש באיכות גבוהה בהחלט נחשבות לעיטור דקורטיבי מהמדרגה הראשונה, מפלי אבנים, ומלאכות שונות באבן, בהחלט נחשבות לאפשרויות יוקרתיות ואטרקטיביות בתחום העיצוב.
  • חיפוי קירות פנימי וחיצוני – אבנים מסוימות בעלות עמידות גבוהה בפני שחיקה, רטיבות ולחות, מה שהופך אותן לאידיאליות עבור חיפוי חיצוני של קירות בניין, וגם עבור חיפוי פנימי, למשל בחדר הרחצה, אשר סופג לחות ורטיבות.
  • ריצוף – ניתן להיעזר באבנים הטבעיות החזקות עבור ריצוף ואבני שפה. תכונות החוזק והעמידות, לצד האסתטיות, בהחלט משוות מראה איכותי ויוקרתי לכל מבנה.

  היתרונות של אבן טבעית?

  מדוע לבנות באבן? שואלים אדריכלים רבים, הנה כמה סיבות נהדרות, מדוע האבן הטבעית היא בחירה איכותית ומצוינת.

  • אבן טבעית ומרתקת – אבן שתכונותיה האישיות נקבעות על פי סוג המינרלים המרכיבים את האבן והקשר שלהם. היא מציגה את ההיסטוריה של מקור האבן.
  • אקולוגית – אבן טבעית כחומר בניין נמצאת בטבע בצורה מוגמרת כמעט. אין צורך באנרגיה לייצורה בפועל. אנרגיה נצרכת רק לחציבה ועיבוד, אך הנתח קטן בהשוואה לחומרי בנייה אחרים. האבן מופקת ברובה במחצבות קטנות יחסית, שום דבר לא הולך לאיבוד במחזור השלם של חציבת אבן טבעית, עיבוד והחזרה לטבע.
  • טבעית ותואמת לסביבה – כחומר בנייה טבעי, אבן טבעית אינה מכילה מזהמים הפוגעים בבריאות. ניתן להשתמש באבן טבעית בבטחה באזורי מזון. היא לא דליקה, לא משחררת חומרים המסוכנים לבריאות במקרה של שריפה, אינה זקוקה לחומרים כימיים נלווים כגון ציפוי מגן, חומרי הספגה או ציפויים לפני שניתן להשתמש בהם כחומר בניין.
  • מגוונת – בשום חומר בנייה אחר אין כל כך הרבה צבעים ומבנים שונים כמו אבן טבעית. תהליכי גימור משטח שונים מציעים הגיוון כמעט ללא הגבלה. לפיכך למעצבים ואדריכלים מגוון רחב של בחירות, המאפשר התאמה לכל מראה או אווירה רצויה. אבנים טבעיות נבחרות לרוב בגלל התכונות החזותיות והטכניות הטובות שלהם. אבן טבעית זמינה במגוון צבעים, מבנים וטקסטורות שונות.
  • התאמה אישית לכל מטרה – אבנים טבעיות נחצבות מבלוקים גדולים ונחתכות לגודל הרצוי על ידי מפיקים של אבן טבעית. גודל לוחות האבן הטבעיים מוגבל רק על ידי גושי הבלוקים המחוספסים ולא על ידי מידות העמידה שצוינו על ידי הייצור. ניתן להתאים את הגדלים באופן פרטני כדי לעמוד בדרישות התכנון. ניתן לספק כל צורה רצויה ולא רק לוחות מרובעים או מלבניים. מכונות עיבוד מודרניות מאפשרות עבודות שיבוץ באבן טבעית. מגוון האבנים ואפשרויות העיבוד והעיצוב הפרטניות מבליטות את הייחודיות של חומר הבניין.
  • עמידה מאוד – ערכי ההתנגדות בלחץ גבוה של אבנים טבעיות רבות העניקו להן מוניטין חיובי מאוד.