שיש

שיש הפך למילה המסמלת יוקרה עוד מימי האימפריה הרומאית. זהו אחד מחומרי הגלם אשר שימש לבנייה ואפילו פיסול ותמיד זוהה עם יוקרה, אצולה, מלוכה ושלטון. פסל דוד המפורסם מראשית המאה ה-16, של האמן מיכאלאנג‘לו, הוא דוגמה לשימוש בשיש. גם הפנתאון ברומא אשר כ 1400 שנה קודם לכן נבנה משיש. ולא חסרות דוגמאות.

ועד היום שיש משמש אותנו למטרות אלו ומשמר את אותן התכונות. אז מהו שיש ומהם השימושים שלו.

מהו שיש

שיש הוא סלע הנוצר באופן טבעי. מדובר בסלע משקע ימי שעבר תהליך של שינויים כימיים ומינרלוגיים, תהליך המכונה התמרה. תהליך זה נגרם כתוצאה מחום, או הלחץ במעמקי כדור הארץ. התהליך הזה מתרחש בקרב סוגים שונים של מינרלים, אך קלציט, דולומיט או סרפנטין הם המינרלים אשר יכולים להפוך לשיש. אפשר להתווכח על ההגדרה של שיש מכיוון שישנם גם מינרלים אחרים אשר עשויים להפוך לאבן בעלת מאפיינים דומים וגם הם מזוהים לפעמים בתור שיש.

בוודאי שמתם לב כי שיש מגיע בצבעים שונים, זוהי תוצאה של הרכב המינרלים שבו.

יש לציין כי כיום אנו מתייחסים גם לחומרים שנוצרו באופן סינתטי בתור שיש, כמו לדוגמה אבן קיסר.

שימוש לשיש

גם היום אנו משתמשים בשיש לצורך בנייה ונהנים מהמראה היוקרתי שלו והתכונות המיוחדות. אנו עושים בו שימוש בתור שיש למטבח, שיש לריצוף, שיש למדרגות, שיש לברכה ושיש לחדרי אמבטיה.

שיש למטבח

תכונות השיש הטבעי הן אינן האידאליות עבור המטבח. מסיבה זו מקובל להשתמש במוצרים כמו שיש פורצלן או אחרים. להם תכונות, כמו עמידות בחום ורטיבות, ההופכות אותם לפתרון מתאים לצורך משטח העבודה במטבח. כך אנו יכולים ליהנות גם מהמראה היוקרתי שלהם וגם בתור משטח שימושי במטבח. ניתן לחתוך אותם בצורות שונות ולהתאים אותם לכל מטבח.

ריצוף שיש 

מי שמחפש ריצוף בוהק ובעל מראה יוקרתי ייהנה מאוד מריצוף שיש. אריחי השיש מגיעים במגוון צבעים וצורות וניתן להתאים אותם לכל סגנון עיצובי. ניתן ללטש ריצוף שיש אחת לכמה שנים ולהחזיר לו את המראה הבוהק שאובד עם השנים.

מדרגות שיש

בדומה לריצוף ניתן להשתמש גם במדרגות שיש וליהנות מאותן תכונות של מראה יוקרתי, מגוון צבעים וצורות. ניתן להתאים את צבע המדרגות לריצוף וניתן גם להשתמש בצבעים אחרים לצורך הדגשה עיצובית. ניתן לחתוך את האבן בכל אורך וצורה וליצור מדרגות מעוצבות וייחודיות.

שיש לברכה

ניתן להשתמש בשיש לחיפוי סביבת הברכה. כך תוכלו ליהנות ממראה עיצובי מהודר ובו זמנית מתכונות של עמידות לרטיבות ולכלור. חשוב כמובן להשתמש באבן מתאימה לתנאי הסביבה, אשר גם מונעת החלקה וגם מעניקה לכם איטום.

שיש לחדרי אמבטיה

אם תרצו חדרי אמבטיה במראה יוקרתי, שיש לחדרי אמבטיה הוא הפתרון. חדרים רטובים זקוקים לפתרון עמיד המספק איטום טוב וקל לנקות אותו. ניתן לתוך משטחי שיש לחדרי אמבטיה בכל גודל שתרצו כולל חיתוך עבור הכיור.

שיש בישראל

בעבר פעלה בארץ מחצבת שיש אך היא נסגרה לפני קום המדינה. ניתן להשיג בארץ את שיש חברון, שאינו עונה על ההגדרה הגאולוגית של שיש אך גם סוג של אבן טבעית מקובלת. כמו כן ישנו ייבוא של שיש מחו“ל.