מעוניינים בריצוף מחדש של הבית? המדריך המלא לבחירת אריחי שיש

על פי התקן האמריקאי מוגדר השיש סלע משקע גבישי שנוצר מסרפנטין, קלציט או דולומיט, ושעבר התמרה במעמקי כדור הארץ בעקבות הטמפרטורות הגבוהות והלחץ הרב. עם זאת, לעתים קרובות נהוג בישראל לעשות שימוש במושג שיש לתיאור סלע מלוטש כגון גרניט או אבן גיר.

מחברת בני רוקח לתעשיות שיש מסבירים שקסמו של השיש נובע לא רק מהעצמה והיוקרה שהוא מקרין אל תוך החלל, אלא גם מעצם זה שניתן לחדש ולשמר את מראהו המרהיב למשך שנים רבות בעזרת ליטוש או הברקה.

אריחי שיש

מחברת “בני רוקח” מציינים שכל מי שמעוניין להתקין רצפת שיש חדשה, עשוי למצוא את עצמו בדילמה לא פשוטה, היות וישנו כיום מגוון רחב של סוגי שיש, הנבדלים זה מזה במבחר פרמטרים.

השיקולים שכדאי לקחת בחשבון במהלך בחירת אריחי שיש

הפרמטרים הללו ניתן למנות את דרגת החוזק, רמת הספיגות, הטקסטורה ודרגת העמידות של כל ריצוף שיש בפני שחיקה. פרמטר אחר נוגע, כמובן, לפערי המחירים הניכרים ביניהם, פערים הנובעים מסוג ואיכות חומר הגלם, מידת נדירותו של השיש בטבע, המשאבים הנדרשים לחציבתו, וכן מיקומו הגאוגרפי, מה שמשפיע באופן ישיר על עלויות היבוא.

בצוות החברה מציינים שדרגת השחיקה של הריצוף מעידה, למעשה, על החוזק והעמידות של אריחי שיש לאורך זמן, ובאופן כללי, ככל שהמספר המופיע על האריח גבוה יותר, הוא עמיד וחזק יותר כנגד שחיקה. חשוב לזכור פרט זה במהלך בחירת הריצוף לבית, שכן מדובר, לפני הכול במשטח דריכה שאנחנו מהלכים עליו, עלולים להפיל מעליו חפצים וגם גוררים מעליו רהיטים.

כושר הספיגה של הריצוף

פרט נוסף שכדי לשים עליו את הדעת בעת בחירת ריצוף השיש קשור, כאמור, לכושר הספיגה של הריצוף, וככל שהאריחים מתאפיינים בכושר ספיגות נמוך יותר, כך גם יהיה קל יותר בהתמודדות מול “תאונות” שונות, כמו חיית המחמד שלא הצליחה להתאפק, שימוש בחומרי ניקוי בלתי מותאמים או קפה שנשפך, תאונות שעלולות להותיר כתמים ואף לשנות את הגוון של הריצוף.

במהלך בחירת האריחים בחנות, ממליצים מחברת בני רוקח שלא להסתפק בהתבוננות באריח בודד, אלא לצרף יחדיו מספר אריחים, היות וצירוף אריחי שיש עשוי לשנות את המראה העיצובי הכללי.

כמו כן, בשלב חישוב כמות אריחי שיש לצורך עריכת ההזמנה, כדאי להזמין כ-10% או יותר מעבר לכמות הנדרשת, מהסיבה שבמהלך ריצוף עצמו וגם לאורך השנים, עלולים האריחים להיסדק ולהישבר, ויכול להיווצר מצב שלא ניתן יהיה למצוא אריחים מהדגם הזהה.