אבן בזלת

“קום ניסע לתל פאחר, בדרך לא דרך, בין גושים נוצצים של בזלת”, שרה להקת פיקוד צפון למילותיה של דרורה חבקין. תל פאחר ממוקם בצפון רמת הגולן, איזור בו ניתן לראות שפע אבני בזלת, בדומה לאיזורים נוספים בארץ כגון מכתש רמון, הכרמל והגליל המערבי, בהם גם ניתן למצוא שטחי בזלת.

אבן הבזלת קרויה כך ככל הנראה ממקורה בשפה הלטינית, BASALTES, אולם יש הסבורים כי מקור השם באתיופיה, ופירושה “סלע שחור”. האבן המיוחדת הזו הינה סלע יסוד אשר נוצר כתוצאה מהתפרצות געשית אשר לאחריה נוצר תהליך התקררות מהיר, מה שגרם לשכבה העליונה של האבן להיות מאוד נקבובית, בעלת מרקם ספוגי.

זוהי אבן קשה מאוד, המורכבת ממקבץ של גרגירים, אשר נלכדו ביניהם גבישי מינראלים כגון קוורץ, קלציט ונוספים. תכונותיה הייחודיות של הבזלת מאפשרות לה לשמור על פופולאריות רבה לאורך ההיסטוריה, בכל רחבי העולם האבן הזו משמשת לבנייה ולעיצוב, עד היום.

התכונות של אבן הבזלת

תכונותיה הייחודיות של הבזלת המראה האצילי והטבעי שלה, גרמו לה להתחבב מאוד על בני האדם במהלך ההיסטוריה, והיא שימשה לבניית חומות, מבנים, סלילת דרכים ומטרות נוספות. זוהי אבן מאוד חזקה, מאוד עמידה, מה שהופך אותה לשימושית מאוד. צבעה השחור והמרקם המיוחד שלה גרמו לה להיות לא רק פונקציונאלית, אלא גם אסתטית ומרשימה. עד היום ישנו שימוש רב בבזלת עבור אנדרטאות, מצבות, ויצירות אמנות, בנוסף לשימושיה בתחום הבנייה, עליהן נרחיב בהמשך.

השימושים של אבן הבזלת בעידן המודרני

בעידן המודרני, משמשת הבזלת בנוסף לכל התחומים אשר פירטנו, כאבן פופולארית מאוד בתחום הבנייה.

  • אבן בזלת לחיפוי קירות – אבן הבזלת משמשת לחיפוי קירות חיצוניים ופנימיים, וזהו אחד משימושיה העיקריים. החיפוי של קירות באמצעות אבן בזלת לא רק עמיד לאורך זמן, אלא גם מרשים מאוד. ניתן לחפות קירות או עמודים באמצעות אבני בזלת, תוך שימוש בעיצוב בטכניקות שונות. מה שחשוב לזכור, הוא לשמור על מידה מאוזנת של שימוש באבנים, על מנת לא לייצר אווירה כבדה מדי, זהו אולי חסרונה היחיד.
  • אבן בזלת לריצוף – אחד התחומים הפופולאריים בהם ניתן להשתמש באבן הבזלת הוא בתחום הריצוף. בשל עמידותה הגבוהה, חוזקה, ואף צבעה, אנשים רבים מעדיפים לבצע ריצוף אבן בזלת בביתם או במבנים נוספים.
  • אבן בזלת לבנייה – ניתן להיעזר באבני הבזלת לבניית חומה, או כל קיר, לצורך העניין. אבני הבזלת חזקים, יציבים, ומרשימים בנוכחותם.
  • אבני בזלת לגינה – כבר הזכרנו את שימושה של האבן הייחודית הזו, לא רק כפונקציונאלית, אלא גם כאסתטית. הבזלת פופולארית מאוד בגינה ובחצר וניתן להיעזר בה ליצירת שבילים, חיפוי למדרגות, משטחים, ועוד. היישום פשוט מאוד ואינו דורש הכנה של תשתית בטון, מה שמאוד מקל על התהליך. הגוונים השחורים של הבזלת מאפשרים לה להשתלב בכל חצר וגינה, בהתאם לסביבה.

ריצוף אבן בזלת במחירים אטרקטיביים

אצל בני רוקח תוכלו למצוא אבני בזלת לריצוף וחיפוי במחירים הכי אטרקטיביים בשוק, כמו כן תוכלו להתייעץ עם המומחים שלנו כדי לקבל עזרה בבחירת אבן הבזלת שהכי מתאימה לכם ולתקציב שלכם.

פרויקטים בהם בוצע אבן מסוג זה