אבן טרוורטין

אבן טרוורטין שייכת למשפחת סלעי הגיר, הנומרים על ידי משקעים של מינרים אשר מתמוססים במים, על פני הקרקע, או מתחתמ לקרקע, כמו גם במעיינות חמים.

זהו סלע משקע יבשתי, אשר נוצר כתוצאה מהצטברות של סידן פחמתי היכן שהמים מתאדים, ומשאירים תמיסה רוויה לאחר מכן. את הטרוורטין ניתן לחצוב בדרך כלל ממערות נטיפים של אבני גיר, מה שמוסיף לאבן חריצים וגידים על שטחה, בהתאם לחיתוך.

זוהי אבן מאוד פופולארית אשר משמשת לחיפוי קירות, ריצוף, מדרגות ועוד. את הקוליסיאום בנו הרומאים בעיקר באמצעות אבן טרוורטין, בשל היותה בעלת מראה יוקרתי. בארץ השימוש באבן זו נעשה באמצעות ייבוא מאיטליה, טורקיה וירדן בעיקר, ויש לה מספר רב של גוונים, הפופולארי בהם הוא אבן טרוורטין לבן.

שיש טרוורטין במגוון צבעים

התכונות של אבן טרוורטין

אבן טרוורטין מעניקה מראה ייחודי ויוקרתי בסביבה בה היא מוצבת.  מכיוון שמקורה במשקע יבשתי גירי, ניתן לראות בה חורים אשר משפיעים על צורתה המיוחדת, ואופן החיתוך גם הוא משפיע על צורתה, ויכול בהחלט לשנות את מראה פני השטח.

בשל היותה אבן גיר, אבן טרוורטין דורשת תחזוקה קצת שונה מאבנים טבעיות אחרות, על מנת לשמר את המראה והאופי היוקרתי שלה. האחזקה די פשוטה, אך עדיין חשוב לשים לב, שאי אפשר למשל, לנקות את האבן עם מסירי שומן או חומרים חומציים למיניהם, ומומלץ לנקות אותה עם חומרי ניקוי ייעודיים, בעזרת מים חמים.

הנקבוביות שנמצאות על שטח האבן צוברות לכלוך, ולכן כדאי לטאטא את האבן לפני ששוטפים אותה במים. המלצה נוספת היא למרוח סילר על מנת לחזק את שימור האבן ולמנוע ספיחה של נוזלים.

השימושים של אבן טרוורטין בעידן המודרני

לא סתם באיטליה, מדינה אירופאית קלאסית, נעשה שימוש רב באבן טרוורטין, גם בבתים פרטיים וגם במבני ציבור. האבן הזו יכולה לשמש אותנו למגוון רב של תחומים. סוגי טרטטרטין כמו אבן טרוורטין אפור או לבן נחשבים פופולאריים ביותר.

  • ריצוף פנים טרוורטין – אבן טרוורטין מאד פופלרית ונפוצה לריצוף פנים, מה שמשרה אווירה יוקרתית ומראה אלגנטי ואיכותי ביותר.
  • חיפוי אבן טרוורטין – פעמים רבות ניתן להיעזר באבן הזו על מנת לבצע חיפוי, ואפילו ריצוף של חדרי מדרגות.
  • ריצוף חוץ אבן טרוורטין – אנשים רבים בוחרים באבן טרוונטין עבור חיפוי חוץ, מכיוון שהיא משווה לריצוף החוץ מראה טבעי ויוקרתי כאחד. החורים באבן מסייעים למנוע החלקה, ומשתלבים באופן הרמוני עם הסביבה. ניתן להשתמש בסגנון טרוורטין סילבר, כסוף לא אחיד, עבור חיפוי, כמו גם ריצוף.
  • חיפוי קירות חיצוניים – חיפוי קירות עם טרוורטין מעניק חוזק ועוצמה לסביבה בה מבוצע החיפוי, הן מסייעות לייצר הגנה מירבית על המבנה, כמו גם דקורציה ברמה הגבוהה ביותר!

מחירים של אבן טרוורטין

מבחינת המחיר, אבן טרוורטין נחלקת בתעריפים שונים על פי סוג השימוש, כגון ריצף חוץ, ריצוף פנים, חיפוי קירות וכו’. באופן כללי, מחיר טרוורטין נע בין 100-200 שקלים למ”ר, תלוי כמובן בסוג השימוש, במורכבות העבודה ובפרמטרים נוספים.